Turistická oblast Podzvičinsko leží v sousedství Krkonoš a Českého ráje. Národní park Krkonoše i nově vyhlášený geopark Český ráj, který je zapsán v seznamu Unesco, patří k nejnavštěvovanějším oblastem v České republice. Proto bychom rádi pozvali návštěvníky do mnohem klidnějšího Podzvičiska, které má také co nabídnout.

Podzvičinsko – “perlu Podkrkonoší” nalezneme v sousedství našich nejvyšších hor Krkonoš. Území o velikosti 700 km2 je bohaté na přírodní krásy i kulturně historické památky. Na své si přijdou milovníci cykloturistiky. Hustá síť cyklotras vás provede nádhernou přírodou do všech zákoutí Podzvičinska. Gurmáni ocení i místní speciality v podobě hořických trubiček či miletínských modlitbiček. Atmosféra dávných časů Hospitalu Kuks či hradu Pecka uchvátí spolu s krásnou přehradou Les Království. Pří svém putování narazíte i na značku PODKRKONOŠÍ regionální produkt, která se uděluje na území Podzvičinska místním tradičním výrobcům a zaručuje, že si odvezete ten “pravý” suvenýr z Podkrkonoší (www.podzvicinsko.cz).

Krajinu tvoří podhorská pahorkatina. Severní část náleží do krkonošského podhůří s nejvyšším vrcholem Zvičina (671 m). Zvičina je dominantou celé oblasti, které dala i její název. Vrchol poskytuje nádherné výhledy, z nichž nejatraktivnější je pohled na panorama Krkonoš. Jih Podzvičinska tvoří Jičínská pahorkatina. Podložím jsou křídové usazeniny s kvalitním pískovcem, který byl a je vyhledávaným kamenickým a sochařským kamenem. Geologicky velmi rozmanité je okolí Lázní Bělohrad, rodiště všestranného přírodovědce Dr. Antonína Friče. Ložiska rašeliny umožnila vznik slatinných lázní.

Oblast náleží do povodí Labe. Labe protéká severovýchodní částí Podzvičinska v okolí Dvora Králové a Kuksu. Na řece u Bílé Třemešné je přehrada a architektonicky velmi působivou hrází ze začátku 20. století. Zbytek odvodňují říčky Bystřice a Javorka. Obě vytvářejí malebná údolí v místech, kde si prorazily cestu Chlumy. Ráz krajiny dotvářejí i četné rybníky, z nichž nejznámější je Vřešťovský.

Původní podhorské pralesy byly ve středověku vykáceny a nahrazeny především smrkovými porosty. Velice kompaktní lesní celek se nachází na Královédvorsku, kde se mu říká les Království. I když není na Podzvičinsku žádná velkoplošná chráněná oblast, nacházejí se zde četné přírodní památky (např. Sýkornice, Byšičky, Miletínská bažantnice, Černá louka, Vřešťovská bažantnice, Kamenná hůra nebo Čertovy hrady).

Na Podzvičinsku si na své přijdou milovníci turistiky, kteří se zde setkají s harmonickou krajinou protkanou hustou sítí značených tras pro pěší i cyklotras, které nejsou zatím tak přetíženy jako ve více navštěvovaných sousedních turistických regionech Český ráj a Krkonoše. Rozvíjí se agroturistika. Známé jsou areály Nová Amerika u Velichovek a Jenikov u Hořic. V letní sezoně nabízí kraj i četné možnosti koupání v přírodních koupalištích. K nejvyhledávanějším patří areál u Pecky, koupaliště Dachovy u Hořic, rekreační rybník u Velkého Vřešťova. Nově byl otevřen krytý bazén v Hořicích. Na Podzvičinsku se v současnosti koná velké množství kulturních, národopisných, sportovních i motoristických akcí. Můžete zde ochutnat pravé hořické trubičky nebo miletínské modlitbičky.